მზია ხოტენაშვილი
Thursday, December 22, 2011
Friday, December 16, 2011
გაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის მთავარი თემა | ლოგარითმული ფუნქცია |
სწავლების საფეხური | მე-11 კლასი |
მოსწავლეთა პროფილი | კლასში არის 22 მოსწავლე |
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა | ამ ფუნქციის შესწავლით მოსწავლეები მნიშვნელოვან გამოცდილებას იძენენ, საზოგადოდ ფუნქციის შესწავლა- გამოკვლევის რეალიზებაში |
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები | გაკვეთილის მიზანია ფუნქციის გამოკვლევის უნარ-ჩვევების გამომუშავება-განმტკიცება, მაჩვენებლიანი ფუნქციისა და მისი შექაცეული ფუნქციის- ლოგარითმული ფუნქციის მაგალითზე |
წინასწარი ცოდნა | მოსწავლემ უნდა იცოდეს მაჩვენებლიანი ფუნქცია და მისი თვისებები, მაჩვენებლიანი ფუნქციის აგება, შექცეული ფუნქციის ცნება. |
შეფასების საგანი და პროცედურები | საკონტროლო კითხვებით, წყვილებში მუშაობით,დაფასთან პრეზენტაციით მოხდება მოსწავლეების შეფასება. |
გაკვეთილის მსვლელობა/ საკლასო მენეჯმენტი | მოსწავლეები წყვილებში აგებენ y=3x-1 და y=1/3x+1/3 ფუნქციის გრაფიკებს. y=ax აქვს შექცეული ფუნქცია. მასწავლებელი განმარტავს Y=logax,როგორც y=ax შექცეულ ფუნქციასდა პროექტორით აჩვენებს y=2x და y=log2x, ასევე y=(1/2)x და y=log1/2x ფუნქციის გრაფიკებს. ჩამოაყალიბებს ლოგარითმული ფუნქციის თვისებებს და საკონტროლო კითხვებით შეამოწმებს, რანდენად გაიგეს ახსნილი. |
Monday, December 12, 2011
პროექტი
პროექტის სახელწოდება:ანაბარის განთავსება ბანკში
პროექტის მთავარი იდეა:კვლევა-რომელ ბანკში სჯობს ანაბარის განთავსება
პროექტის აქტუალობა:ბიზნესის მართვის უნარის განვითარება
პროექტის მიზანი:პროცენტის კარგად შესწავლა,მისი გამოყენების თვალსაზრისით,ანალიზის უნარის განვითარება, კვლევის უნარის განვითარება.
მონაწილეთა ასაკი:16-17 წელი
ვადები:1 კვირა
მოსალოდნელი შედეგები:მოსწავლეებმა უნდა შეძლონ დასკვნისგამოტანა:როგორ მიიღონ მოგება არსებული თანხიდან.
პროექტისთვის საჭირო ძირითადი რესურსები:კომპიუტერი, ფოტო-აპარატი,სკანერი
ბ)იპოვეთ 1 წლის შემდეგ ასაღები თანხის ოდენობა.
გ)გამოიკვლიეთ ქვეყანაში ინფლაციის ამჟამინდელი დონე და იმსჯელეთ ინფლაციის გათვალისწინებით რეალურად ამჟამინდელი მონაცემების მიხედვით, რამდენი პროცენტით გაიზრდება (იქნებ შემცირდება კიდეც)ანაბარზე შეტანილი თანხა?
დ)რამდენად მნიშვნელოვნად მიგაჩნიათ შერჩეული ბანკის "ასაკი"? მისი საიმედოობა,რა საფუძველი აქვს ამა თუ იმ ბანკის მიერ დაწესებულ მაღალ პროცენტულ განაკვეთს?
ე)იქნებ უმჯობესია აღნიშნული თანხის რაიმე სხვა საქმეში დაბანდება?იმსჯელეთ სხადასხვა ვარიანტზე. მათ შორის ერთდროულად რამდენიმე საქმეში დაბანდებაც იგულისხმეთ.როგორ მოიხმარდით მიღებულ სარგებელს კვლავ ანაბარზე განათავსებდით თუ სხვა მიზნებს მოახმარდით?.
საგნებთან/საგნობრივ ჯგუფებთან/ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან კავშირი:მათემატიკა
პროექტის ხელმძღვანელი:მზია ხოტენაშვილი
ხელმძღვანელის ელ ფოსტა:mzia.xotena@gmail.com
პროექტის ვებ გვერდი:mziakhotenashvili.blogspot.com
პროექტის მთავარი იდეა:კვლევა-რომელ ბანკში სჯობს ანაბარის განთავსება
პროექტის აქტუალობა:ბიზნესის მართვის უნარის განვითარება
პროექტის მიზანი:პროცენტის კარგად შესწავლა,მისი გამოყენების თვალსაზრისით,ანალიზის უნარის განვითარება, კვლევის უნარის განვითარება.
მონაწილეთა ასაკი:16-17 წელი
ვადები:1 კვირა
მოსალოდნელი შედეგები:მოსწავლეებმა უნდა შეძლონ დასკვნისგამოტანა:როგორ მიიღონ მოგება არსებული თანხიდან.
პროექტისთვის საჭირო ძირითადი რესურსები:კომპიუტერი, ფოტო-აპარატი,სკანერი
პროექტის მსვლელობაშეისწავლეთ ცხვადასხვა ბანკში ვადიანი ანაბრის პირობები-წლიური პროცენტი ანაბრის ლარებში გახსნისას.წლიური პროცენტი ანაბრის დოლარებში გახსნისას.ვთქვათ გვაქვს გარკვეული თანხა მაგ:5000 ლარი
ა)შეარჩიეთ ანაბრის შეტანის პირობა-გადაცვლით დღესვე ამ თანხას დოლარებზე ისე შეიტანთ 1 წლით თუ უმჯობესია ვადიანი ანგარიშის ლარებში გახსნა.ბ)იპოვეთ 1 წლის შემდეგ ასაღები თანხის ოდენობა.
გ)გამოიკვლიეთ ქვეყანაში ინფლაციის ამჟამინდელი დონე და იმსჯელეთ ინფლაციის გათვალისწინებით რეალურად ამჟამინდელი მონაცემების მიხედვით, რამდენი პროცენტით გაიზრდება (იქნებ შემცირდება კიდეც)ანაბარზე შეტანილი თანხა?
დ)რამდენად მნიშვნელოვნად მიგაჩნიათ შერჩეული ბანკის "ასაკი"? მისი საიმედოობა,რა საფუძველი აქვს ამა თუ იმ ბანკის მიერ დაწესებულ მაღალ პროცენტულ განაკვეთს?
ე)იქნებ უმჯობესია აღნიშნული თანხის რაიმე სხვა საქმეში დაბანდება?იმსჯელეთ სხადასხვა ვარიანტზე. მათ შორის ერთდროულად რამდენიმე საქმეში დაბანდებაც იგულისხმეთ.როგორ მოიხმარდით მიღებულ სარგებელს კვლავ ანაბარზე განათავსებდით თუ სხვა მიზნებს მოახმარდით?.
საგნებთან/საგნობრივ ჯგუფებთან/ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან კავშირი:მათემატიკა
პროექტის ხელმძღვანელი:მზია ხოტენაშვილი
ხელმძღვანელის ელ ფოსტა:mzia.xotena@gmail.com
პროექტის ვებ გვერდი:mziakhotenashvili.blogspot.com
Subscribe to:
Posts (Atom)